Lista de participantes

CONSEJO DE MAPUTO - Trazando un Camino para Africa, 10-11 de noviembre de 2000

 

Socialist International

António Guterres
Luis Ayala

 

Fulll Member Parties

Albania, Social Democratic Party, PSD

Gaqo Apostoli

 

Argentina, Popular Socialist Party, PSP

Rubén Giustiniani
María del Carmen Viñas

 

Argentina, Radical Civic Union, UCR

Roberto Villambrosa

 

Australia, Australian Labor Party, ALP

Sue West

 

Austria, Social Democratic Party of Austria, SPÖe

Peter Jankowitsch
Eva Kohl

 

Belgium, Socialist Party, PS

Elio Di Rupo
Etienne Godin

 

Brazil, Democratic Labour Party, PDT

Vivaldo Barbosa

 

Cameroon, Social Democratic Front, SDF

John Fru Ndi
Augustin Mbami

 

Cape Verde, African Party of Cape Verde's Independence, PAICV

John Fru Ndi
Augustin Mbami

 

Côte d’Ivoire, Côte d’Ivoire Popular Front, FPI

Marcel Gossio

 

Denmark, Social Democratic Party

Mogens Lykketoft
Steen Christensen
Erik Boel

 

Dominican Republic, Dominican Revolutionary Party, PRD

Hatuey De Camps
Fausto Liz
Andrés Henriquez

 

Equatorial Guinea, Convergence for Social Democracy, CPDS

Jesús Ela Abema

 

Finland, Finnish Social Democratic Party, SDP

Kari Laitinen
Erkki Tuomioja
Marja-Liisa Kiljunen
Tarja Kantola
Tero Shemeikka

 

France, Socialist Party, PS

Michèle Sabban
Régis Passerieux
Guy Labertit

 

Germany, Social Democratic Party of Germany, SPD

Lissy Gröner
Wolfgang Weege

 

Great Britain, The Labour Party

Nick Sigler

 

Greece, Panhellenic Socialist Movement, PASOK

Paraskevas Avgerinos
Yannis Koukiadis
Elias Natsios

 

Hungary, Hungarian Socialist Party, MSzP

Vilmos Szabó
Zita Gurmai

 

Israel, Israel Labour Party

Nawaf Massalha

Yitzhak Gerberg
Yacov Hadas

 

Italy, Democrats of the Left, DS

Raffaella Chiodo

 

Italy, Italian Democratic Socialists, SDI

Mario Raffaelli
Luca Cefisi
Pia Locatelli

 

Japan, Social Democratic Party, SDP

Takuya Kawai

 

Mali, African Party for Solidarity and Justice, ADEMA/PASJ

Ibrahima Boubacar Keita
Mahalmoudou Sabane

 

Mexico, Party of Democratic Revolution, PRD

Cuauhtémoc Cárdenas
Juan José García
Ildefonso Aguilar

 

Morocco, Socialist Union of Popular Forces, USFP

Abderrahman Youssoufi
Abdellatif Nacif
Abdessalam Eddabbagh
El Ghali Laraki
Aït Salah Omar

 

Mozambique, Frelimo Party

Joaquim Alberto Chissano
Manuel Tomé
António Simbine
Amélia Matos Sumbana
Paulina Mateus
Leonardo Simão
Deolinda Guezimane
José André Levy Marrengula

 

Netherlands, Labour Party, PvdA

Alvaro Pinto Scholtbach

 

Nicaragua, Sandinista National Liberation Front, FSLN

Margarita Zapata

 

Norway, Norwegian Labour Party, DNA

Sigrun Møgedal

 

Poland, Democratic Left Alliance, SLD

Tadeusz Iwinski

 

Portugal, Socialist Party, PS

José Lamego
José Conde Rodrigues
Filipe Costa

 

San Marino, San Marino Socialist Party, PSS

Antonio L. Volpinari
Fabio Berardi
Simona Pambianchi

 

Senegal, Socialist Party, PS

Ousmane Tanor Dieng
Jacques Baudin
Aminata Mbengue Ndiaye
Papa Amath Dieng
Abdoulaye Makhtar Diop

 

South Africa, African National Congress, ANC

Aziz Pahad
Obed Bapela

 

Spain, Spanish Socialist Workers’ Party, PSOE

Trinidad Jiménez
Micaela Navarro
María Irigoyen

 

Sweden, Swedish Social Democratic Party, SAP

Inger Segelström
Ann Linde
Oscar Stenström
Roger Hällhag
Gunnar Stenarv
Eva Carlbrink

 

Tunisia, Constitutional Democratic Assembly, RCD

Hachmi Amri

 

United States, Democratic Socialists of America, DSA

Andre Hammer

 

Venezuela, Democratic Action, AD

Jorge Millán

 

Consultative Parties

Albania, Socialist Party of Albania, SPA

Fatos Nano
Arta Dade
Ermelinda Meksi
Leonard Koka
Vassillaq Leno

 

Armenia, Armenian Socialist Party, ARF

Mario Nalpatián

 

Benin, Social Democratic Party, PSD

Marina d’Almeida Massougbodji

 

Mauritius, Mauritius Militant Movement, MMM

Ivan Collendavelloo

 

Mexico, Institutional Revolutionary Party, PRI

Sergio García Ramírez
Ildefonso Guajardo
Gustavo Carvajal

 

Niger, Party for Democracy and Socialism of Niger, PNDS

Mahamadou Issoufou

 

Pakistan, Pakistan People's Party, PPP

Mushtaq Masood
Shahida Jabeen
Malik Shoaib Aziz

 

Territories under Palestinian Authority, Palestine, Fatah

Ilan Halevi
Majed Wadi

 

Uruguay, New Space Party, PN

Antonio Gallicchio

 

Observer Parties

Angola, MPLA

Joao Manuel Gonçalves Lourenço
Eduardo Ruas de Jesús Manuel
Lourenco Fernández
Laudilav Silva

 

Botswana, Botswana National Front, BNF

R. Sekgororoane
Lemogang Dignalo N’Time

 

Bulgaria, European Left

Petya Shopova
Peter Georgiev

 

Mongolia, Mongolian People's Revolutionary Party, MPRP

B. Enkhmandakh
B. Erdenebileg
R. Zorigt
Ts Erdenebold
G. Idermaa
Kh Batsaggerel

 

Fraternal Organisations

International Union of Socialist Youth, IUSY

Alvaro Elizade
Lisa Pelling

 

Socialist International Women, SIW

Ma Dolors Renau

 

Associated Organisations

Parliamentary Group of the PES

Enrique Barón Crespo
Jean-François Vallin

 

Guest Parties and Organisations

Burundi, FRODEBU

Liboire Ngendahayo

 

Democratic Republic of Congo, Union for Democracy and Social Progress, UDPS

Vangu Mboyo Di Tamba

 

Republic of Korea, Millennium Democratic Party

Eul-Byung Chang
Hyoung Jin Kim

 

Russia, Socialist Party of Russia

Eduard V. Ustenko
Vladimir V. Pouzikov

 

Russia, Otechestvo (Fatherland) Organisation

Vladimir V. Lebedev

 

Friedrich Ebert Foundation, FES

Astrid Becker

 

National Democratic Institute, NDI

Ivan Doherty
Patricia Keefer

 

Patriotic Union of Kurdistan, PUK

Mohamad Ismail

 

Polisario

M’Hammed Khaddad
Ali Mahmoud
Mohamed Beissat

 

Guests from Mozambique

Alberto Joaquim Chipande
Armando Emílio Guebuza
Mariano de Araujo Matsinha
Pascoal Manuel Mocumbi
Rafael Benedito Maguni
Eduardo Mulembwé
Eneas da Conceição Comiche
Alcido Nguenha
Verónica Nataniel Macamo
Artur Ussene Canana
Feliciano Gundana
Margarida Adamugy Talapa
Laurinda Kanji Simão
Alfonso Merses Camba
Bernaldo Cherinda
Marcelino dos Santos
Agata Tadeu
Graça Machel
Júlio Carrilho
Carlos Agostinho do Rosário
Júlio Eduardo Zamith Carrilho
Joana Muchanga Mondlane
Celina Cossa
Alcinda de Abreu
Daniel Litsuri
Fernando Ganhão
Francisco Pateguana
Hermenegildo Gamito
Teodato Hunguana
Virgília Matabele
Isabel Murrime
Janet Mondlane
Firmino Mucavel
Eduardo Sitoe
Geovane Massingue
Adelino Cossa
Carlos Mucareia
Zefanias Chiconela
Paulo Ivo Garrido
Carlos Machili
Nelson Saúte
Ofélia Tembe
Delfina Mugabe
Emílio Manhique
Fernando Songane
Joaquina Oreste
Julieta Langa
Magid Osman
Luísa Diogo
Madalena Zandamela
Samuel Mudumela
Ricardo Malate
Gertrudes Vitorino
Lázaro Mathe

You are currently offline. Some pages or content may fail to load.